3 May 2007 - North Lanarkshire Council - results

Twenty multi-member wards - 70 councillors

40 Scottish Labour Party; 23 Scottish National Party (SNP); 1 Scottish Liberal Democrat; 1 Scottish Conservative and Unionist; 5 independent

Ward 1 Kilsyth

Percentage poll 58.73% - Total ballot papers rejected 162

Name

Party

Elected at Stage No.

David Key

Scottish National Party (SNP)

1

Francis Griffin

Scottish Labour Party Candidate

1

Jean Jones

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 2 Cumbernauld North

Percentage poll 55.32% - Total ballot papers rejected 117

Name

Party

Elected at Stage No.

Alan O'Brien

Scottish National Party (SNP)

1

Barry McCulloch

Scottish Labour Party Candidate

3

Bob Chadha

Scottish Labour Party Candidate

1

Gordon Murray

Cumbernauld Independent Councillors Alliance "Cumbernauld First"

9


Ward 3 Cumbernauld South

Percentage poll 54.11% - Total ballot papers rejected 223

Name

Party

Elected at Stage No.

Danny Carrigan

Scottish Labour Party Candidate

1

Gerry McElroy

Scottish Labour Party Candidate

8

William Goldie

Scottish National Party (SNP)

1

William Homer

Scottish National Party (SNP)

10


Ward 4 Abronhill, Kildrum and the Village

Percentage poll 53.62% - Total ballot papers rejected 126

Name

Party

Elected at Stage No.

Elizabeth Irvine

Scottish National Party (SNP)

1

Stephen Grant

Scottish Labour Party Candidate

1

Tom Johnston

Scottish National Party (SNP)

3


Ward 5 Strathkelvin

Percentage poll 53.26% - Total ballot papers rejected 138

Name

Party

Elected at Stage No.

Brian Wallace

Scottish Labour Party Candidate

6

Frances McGlinchey

Scottish National Party (SNP)

1

Joe Shaw

Scottish Labour Party Candidate

4

William Hogg

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 6 Coatbridge North and Glenboig

Percentage poll 48.70% - Total ballot papers rejected 170

Name

Party

Elected at Stage No.

Bill Shields

Scottish Labour Party Candidate

5

John Wilson

Scottish National Party (SNP)

1

Martin McWilliams

Independent

7

Tony Clarke

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 7 Airdrie North

Percentage poll 48.73% - Total ballot papers rejected 149

Name

Party

Elected at Stage No.

Campbell Cameron

Scottish National Party (SaveMonklandsHospital)

2

Jim McGuigan

Scottish Labour Party Candidate

10

Sophia Coyle

Scottish National Party (SaveMonklandsHospital)

1

Tommy Morgan

Scottish Labour Party Candidate

8


Ward 8 Airdrie Central

Percentage poll 47.84% - Total ballot papers rejected 74

Name

Party

Elected at Stage No.

David Stocks

Scottish National Party (SaveMonklandsHospital)

1

George Devine

Independent

7

Jim Logue

Scottish Labour Party Candidate

4


Ward 9 Coatbridge West

Percentage poll 46.42% - Total ballot papers rejected 153

Name

Party

Elected at Stage No.

Jim Smith

Scottish Labour Party Candidate

1

Paul Welsh

Scottish National Party (SNP)

2

Tom Maginnis

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 10 Coatbridge South

Percentage poll 44.55% - Total ballot papers rejected 109

Name

Party

Elected at Stage No.

Ian Ferrie

Scottish National Party (SNP)

1

James Brooks

Scottish Labour Party Candidate

1

John Higgins

Scottish Labour Party Candidate

2


Ward 11 Airdrie South

Percentage poll 50.41% - Total ballot papers rejected 116

Name

Party

Elected at Stage No.

David Fagan

Scottish Labour Party Candidate

5

John Love

Scottish Liberal Democrats

7

Michael Coyle

Scottish National Party (SaveMonklandsHospital)

1

Tom Curley

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 12 Fortissat

Percentage poll 50.03% - Total ballot papers rejected 93

Name

Party

Elected at Stage No.

Charles Cefferty

Independent

1

Jim Robertson

Scottish Labour Party Candidate

1

Malcolm McMillan

Scottish National Party (SaveMonklandsHospital)

2


Ward 13 Thorniewood

Percentage poll 50.27% - Total ballot papers rejected 110

Name

Party

Elected at Stage No.

Bob Burrows

Scottish Labour Party Candidate

2

Duncan McShannon

Scottish National Party (SNP)

4

Jim McCabe

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 14 Bellshill

Percentage poll 47.75% - Total ballot papers rejected 144

Name

Party

Elected at Stage No.

Harry Curran

Scottish Labour Party Candidate

1

Harry McGuigan

Scottish Labour Party Candidate

6

Richard Lyle

Scottish National Party (SNP)

1


Ward 15 Mossend and Holytown

Percentage poll 46.15% - Total ballot papers rejected 86

Name

Party

Elected at Stage No.

James Coyle

Scottish Labour Party Candidate

1

Kevin McKeown

Scottish Labour Party Candidate

2

Paul Delaney

Scottish National Party (SNP)

1


Ward 16 Motherwell West

Percentage poll 49.83% - Total ballot papers rejected 128

Name

Party

Elected at Stage No.

Annette Valentine

Scottish National Party (SNP)

1

Michael Ross

Scottish Labour Party Candidate

2

Paul Kelly

Scottish Labour Party Candidate

3


Ward 17 Motherwell North

Percentage poll 50.34% - Total ballot papers rejected 172

Name

Party

Elected at Stage No.

Annita McAuley

Scottish Labour Party Candidate

7

Gordon Stewart

Scottish National Party (SNP)

1

Helen McKenna

Scottish Labour Party Candidate

2

Peter Nolan

Scottish Labour Party Candidate

1


Ward 18 Motherwell South East and Ravenscraig

Percentage poll 49.32% - Total ballot papers rejected 183

Name

Party

Elected at Stage No.

Alan Valentine

Scottish National Party (SNP)

1

Kaye Harmon

Scottish Labour Party Candidate

5

Linsey McKay

Scottish Conservative And Unionist

5

Tommy Lunny

Scottish Labour Party Candidate

2


Ward 19 Murdostoun

Percentage poll 52.66% - Total ballot papers rejected 163

Name

Party

Elected at Stage No.

Jimmy Martin

Scottish Labour Party Candidate

1

John Taggart

Scottish National Party (SNP))

4

Nicky Shevlin

Scottish Labour Party

7

Robert McKendrick

Independent

7


Ward 20 Wishaw

Percentage poll 50.47% - Total ballot papers rejected 154

Name

Party

Elected at Stage No.

Clare Adamson

Scottish National Party (SNP)

1

Frank McKay

Scottish Labour Party Candidate

5

John Pentland

Scottish Labour Party Candidate

1

Sam Love

Scottish Labour Party Candidate

1


A to Z of services