Sport Awards

Celebrating Club Sport, School Sport and Volunteering in North Lanarkshire

2017 Sport Award Winners

Nominations for the 2018 North Lanarkshire Sport Awards are now closed, thank you to everyone who took the time to nominate. The Sport Awards will take place on Friday 1st June and will once again be hosted by Tam Cowan.

Congratulations to all of those who were nominated;

Individual Nominees

Alan Bateman, Alan Wilson, Alexander Miller, Ally Sinclair, Amy Kane, Anne Hamilton, Anton Heffron, Bailey Hanlon, Billy McQueen, Caitlin Bonnes, Carole-Ann White, Carolyn MacFarlane, Catherine Loughran, Chantelle Allan, Charles Lindsay, Christopher MacFarlane, Colin Sharp, Craig Peattie, David Johnstone, Debbie Horn, Denise Gilmour, Emma Green, Emma Stewart, Erin Gilbride, Frank Connelly, Frank Delaney, Garry Arthur, Gillian Jones, Grant Bonar, Grant Bonar, Ibrahim Riaz, Isabel Agnew, Jack Treanor, James Lawrie, Jamie Parker, Jenny Kemmet, John Bruin, John McIlvaney, Kevin Coyle, Linda Gibson, Lisa Palombo, Lorna Colquhoun, Lynne Barr, Margo Kiernan, Mark McLauglan, Martin Murphy, Mary McKinnon, Rebecca Falvey, Rebecca Hamill, Richard Leach, Robyn Gowrie, Roisin McLaughlin, Ross Dillon, Ruby Flanigan, Scott Daily, Tara Lundie, Taylor Smith, Tony McDaid, Vikki Sadler, Vince Cairns

Club & School Nominees

ACES Netball, Airdrieonians Community Club, Alexander Peden Primary School, All Saint's Primary School, Bellshill Sharks ASC, Cathedral Primary School, Chapelhall Primary School, Clyde FC Community Foundation, Clyde Power Chair Football Club, Clyde Valley Beavers Disabled Sports Club, Cumbernauld Academy, Eastfield Primary School, Empire School of Dance , Epic Elementz Street Dance School, Lanarkshire Karate Academy, Lanarkshire Lightning Junior Ice Hockey Club, Lanarkshire Transplant Team, Law & District AAC, Motherwell Community Trust, Muir Street Primary School, NL Chiefs Basketball Club, St Aidan's High School, St Ambrose High School, St Brendan's Primary School, St Maurice's Basketball Club, St Maurice's High School, St Serf's Primary School, Tollbrae Primary School, Tryst '77 Handball Club, Wado Kai Central Karate Club, Whitelees Primary School

2017 Winners for all Awards Categories

Official of the Year, sponsored by NLC Active Schools:

Rob Dalziel - Law and District Amateur Athletics Club  

Young Volunteer of the Year, sponsored by NLC Enterprise and Housing Resources:

Shannon Stewart - Greenfaulds High School

Community Coach of the Year, sponsored by Motherwell Football Club:

Chantelle Allan - Lanarkshire Karate Academy 

Extra-Curricular Coach of the Year (Primary School Staff), sponsored by NLC Active Schools:

Isabel Agnew - St David's Primary

Extra-Curricular Coach of the Year (Secondary School Staff), sponsored by Muller:

Alistair Stewart - Dalziel High School

Club of the Year, sponsored by Tunnock's:

NL Chiefs Basketball - Cumbernauld 

Young Persons Coach of the Year, sponsored by ClubSportNL:

Mark McGuinness - Tryst 77 Handball

Primary Sports School of the Year, sponsored by Muller:

All Saint's Primary - Airdrie 

Secondary Sports School of the Year, sponsored by Muller:

St Ambrose High School - Coatbridge

Volunteer of the Year, sponsored by VANL:

Paul Burns - Wishaw Mountain Biking Club 

Lifetime Achievement Award, sponsored by Taggart's Jaguar Land Rover:

Pat Kelly - Law and District Amateur Athletics Club

 

Follow the Active Schools Team on Twitter

 

Please use the 'contact us' box if you have any questions. For more information, see 'related pages' or 'other useful websites'. 

A to Z of services